To be able to answer this equations, we must set given information. Suppose the reaction to yield NO is:
N₂ + O₂ → 2 NO
Next, suppose you have 1 g of each of the reactants. Determine first which is the limiting reactant.
1 g N₂ (1 mol N₂/ 28 g)(2 mol NO/1 mol N₂)= 0.07154 mol NO present
Number of molecules = 0.07154 mol NO(6.022×10²³ molecules/mol)
<em>Number of molecules = 4.3×10²² molecules NO present</em>
Answer:
<em>3.27·10²³ atoms of O</em>
Explanation:
To figure out the amount of oxygen atoms in this sample, we must first evaluate the sample.
The chemical formula for sodium sulfate is <em>Na₂SO₄, </em>and its molar mass is approximately 142.05
.
We will use stoichiometry to convert from our mass of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>Na₂SO₄</em>, and then from moles of <em>Na₂SO₄ </em>to moles of <em>O </em>using the mole ratio; then finally, we will convert from moles of <em>O </em>to atoms of <em>O </em>using Avogadro's constant.
19.3g <em>Na₂SO₄</em> ·
·
·
After doing the math for this dimensional analysis, you should get a quantity of approximately <em>3.27·10²³ atoms of O</em>.
Answer : The expected coordination number of NaBr is, 6.
Explanation :
Cation-anion radius ratio : It is defined as the ratio of the ionic radius of the cation to the ionic radius of the anion in a cation-anion compound.
This is represented by,

When the radius ratio is greater than 0.155, then the compound will be stable.
Now we have to determine the radius ration for NaBr.
Given:
Radius of cation,
= 102 pm
Radius of cation,
= 196 pm

As per question, the radius of cation-anion ratio is between 0.414-0.732. So, the coordination number of NaBr will be, 6.
The relation between radius ratio and coordination number are shown below.
Therefore, the expected coordination number of NaBr is, 6.
Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol
Arkeisha is correct because the fluid in an alkaline battery has a ph between 7.1 and 14.0