Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
1.always listen to teacher
2 no eating in class
3 always have attentive listening
4 always have proper safety material
5 wear eyeglasses when needed
6 let others be able to listen
sorry I could only think of 6
Explanation:
The atoms are chemically bonded together, and they retain their individual physical and chemical properties.
Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.