0.17 sense you have to round it to the nearest hundreth
Answer:
28.09 for both including taxes
Step-by-step explanation:
6% of $14.50 is $0.87. 6% of $12 is $0.72. Together the values add up to $28.09.
Answer: The lower bound of confidence interval would be 0.116.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
p = 13.2%= 0.132
n = 1105
At 90% confidence,
z = 1.645
So, Margin of error would be

So, the lower bound of the confidence interval would be

Hence, the lower bound of confidence interval would be 0.116.
Answer:
17 calls per day
Step-by-step explanation:
500 calls ÷ 30 days= 16.6666667 calls per day
<u>OR</u>
≈ 17 calls per day
It is B just put it in calculator and abs divided