Answer:
$151,257.12
Step-by-step explanation:
7.5% is the annual interest rate, the monthly interest rate is:

The amount (P) that must be deposited into an account at a rate 0.625% per month for 7 months in order to obtain $158,000 is given by:

$151,257.12 must be deposited into the account today.
Solution:
we are given with
Today the price of a Jeep is $25,000. In 1970, the price was $5,000.
So we can write
The price of a Jeep, today = $25,000
The price of a Jeep,in 1970 = $ 5,000
Relative Price means price of a good relative to other. Its a ratio of the two goods times 100.

Hence the price relative is $500/-
Answer:
Step-by-step explanation:
Suppose pieces of chocolate pie served at a restaurant average 350 calories with a standard deviation of 20 calories. Calories have a Normal distribution due to inexact cutting of the pies. Which graph represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories.
Answer: The z score is used to determine how many standard deviations that the raw score is above or below the mean. If the z score is positive then the raw score is above the mean and for a negative z score means the raw score is below the mean. The z score is given as:

Given that: μ = 350 calories, σ = 20 calories, x > 375

From the graph, The shaded area represents the proportion of pieces of pie that have more than 375 calories
From the normal distribution table, P(x > 375) = P(z > 1.25) = 1 - P(z < 1.25)
= 1 - 0.8944 = 0.1056 = 10.56%
Answer:
$20
Step-by-step explanation:
Broker's usually take a percentage of the money made or a fixed amount no matter how much is traded.
Here, the broker charges $10 per trade. So, it doesn't matter how much you do trade, the broker will charge $10 PER TRANSACTION.
Samantha bought stocks worth 2500 (1 transaction)
Samantha sold these again for 2750 (1 transaction).
So there were 2 trades made by Samantha.
So broker would charge $10 + $10 = $20
Part A)
Total stores = 362 + 66 = 428
362 / 428 = 0.845 = 84.5% = 85%
66 / 428 = 0.154 = 15.4% = 15%
Yes this is consistent with the percentages shown in the first table.
Part B)
Total stores : 197 +115 = 312
197 / 312 = 0.631 = 63.1% = 63%
115 / 312 = 0.368 = 36.8% = 37%
The percentage for current stores is less than what is shown in the first table, so this would not be consistent.
Part C )
Percentage of new stores for the Northeast = 60 / 310 = 19%
The percentage of new stores for The Midwest and Northeast are below 25%, but the percentage of new stores in the South is above 25%, so the additional training wouldn't be required for the South, but should be required for the other two areas.