We will assume that the only reactants are x and y and that the only product is xy.
Based on the law of mass conservation, mass is an isolated system that can neither be created nor destroyed.
Applying this concept to the chemical reaction, we will find that the total mass of the reactants must be equal to the total mass of the products,
therefore:
mass of x + mass of y = mass of xy
12.2 + mass of y = 78.9
mass of y = 78.9 - 12.2 = 66.7 grams
Answer: Elastic
Explanation: Both Objects had there momentum and kinetic energy conserved.
Answer:
59.2 grams
Explanation:
We are given that 70.4% of the weight of the total 200 g of the concentration is made up of nitric acid, the remaining information is not required to solve the problem. Since water and nitric acid are the only components of the solution, the total weight of water is given by:

There are 59.2 grams of water in this solution.
Hydrogen bonds are not like covalent bonds. They are nowhere near as strong and you can't think of them in terms of a definite number like a valence. Polar molecules interact with each other and hydrogen bonds are an example of this where the interaction is especially strong. In your example you could represent it like this:
<span>H2C=O---------H-OH </span>
<span>But you should remember that the H2O molecule will be exchanging constantly with others in the solvation shell of the formaldehyde molecule and these in turn will be exchanging with other H2O molecules in the bulk solution. </span>
<span>Formaldehyde in aqueous solution is in equilibrium with its hydrate. </span>
<span>H2C=O + H2O <-----------------> H2C(OH)2</span>
Answer:
= 82%
Explanation:
Percentage purity is calculated by the formula;
% purity = (mass of pure chemical/total mass of sample) × 100
In this case;
1 mole of Ca(NO3)2 = 164 g
but; 164 g of Ca(NO3)2 = 40 g Ca
Therefore; mass of Ca(NO3)2 = 164 /40
= 4.1 g
Thus;
% purity of Ca(NO3)2 = (Mass of Ca(NO3)2/ mass of the sample)× 100
= (4.1 g/ 5 g) × 100
= 82%