193.38 K was the initial temperature of the krypton.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the krypton gas = 6 litres
initial pressure of the krypton gas = 0.960 atm
initial temperature of the krypton gas = ?
final volume of the krypton gas = 7.70 litres
final pressure of the Krypton gas = 1.25 atm
final temperature of the krypton gas = 55 degrees or 273.25+55 = 323.15 K
Applying the Combined Gas Laws:

Rearranging the equation:
T1 = 
Putting the value in the equation:
T1 = 
T1 = 193.38 K
Initial temperature of the krypton gas is 193.78 K
Answer:
Training officers in how to properly collect evidence
Explanation:
Forensic science is an interesting branch of science that involves the use of scientific procedures to solve a crime case. It encompasses collection of physical evidence from the crime scene and analyzing it in a laboratory using scientific means.
A forensic scientist is the individual in charge of performing these scientific procedures. His/her major role is to run the scientific analysis of the physical evidence brought in by the officers, however, he/she can also perform the task of training officers in how to properly collect evidence, in order not to damage the evidence or render it invalid for use.
Answer:
<u>1. Net ionic equation:</u>
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s)
<u />
<u>2. Volume of 1.0M AgNO₃</u>
Explanation:
1. Net ionic equation for the reaction of NaCl with AgNO₃.
i) Molecular equation:
It is important to show the phases:
- (aq) for ions in aqueous solution
- (s) for solid compounds or elements
- (g) for gaseous compounds or elements
- NaCl(aq) + AgNO₃(aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
ii) Dissociation reactions:
Determine the ions formed:
- NaCl(aq) → Na⁺(aq) + Cl⁻(aq)
- AgNO₃(aq) → Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
- NaNO₃(aq) → Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iii) Total ionic equation:
Substitute the aqueous compounds with the ions determined above:
- Na⁺(aq) + Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq) → AgCl(s) + Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iv) Net ionic equation
Remove the spectator ions:
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s) ← answer
2. How many mL of 1.0 M AgNO₃ will be required to precipitate 5.84 g of AgCl
i) Determine the number of moles of AgNO₃
The reaction is 1 to 1: 1 mole of AgNO₃ produces 1 mol of AgCl
The number of moles of AgCl is determined using the molar mass:
- number of moles = mass in grams / molar mass
- molar mass of AgCl = 143.32g/mol
- number of moles = 5.84g / (143.32g/mol) = 0.040748 mol
ii) Determine the volume of AgNO₃
- molarity = number of moles of solute / volume of solution in liters
- V = 0.040748mol / (1.0M) = 0.040748 liter
- V = 0.040748liter × 1,000ml / liter = 40.748 ml
Round to two significant figures: 41ml ← answer