Answer:
0.33 mol
Explanation:
Given data:
Volume of balloon = 8.3 L
Temperature = 36°C
Pressure = 751 torr
Number of moles of hydrogen = ?
Solution:
Temperature = 36°C (27 +273 = 300 K)
Pressure = 751 torr (751/760= 0.988 atm)
Formula:
The given problem will be solve by using general gas equation,
PV = nRT
P= Pressure
V = volume
n = number of moles
R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K
T = temperature in kelvin
PV = nRT
0.988 atm × 8.3 L = n × 0.0821 atm.L/ mol.K ×
300 K
8.2 atm.L = n × 24.63 atm.L/ mol
n = 8.2 atm.L / 24.63 atm.L/ mol
n = 0.33 mol
FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g
The molarity is the number of moles in 1 L of the solution.
The mass of NH₃ given - 2.35 g
Molar mass of NH₃ - 17 g/mol
The number of NH₃ moles in 2.35 g - 2.35 g / 17 g/mol = 0.138 mol
The number of moles in 0.05 L solution - 0.138 mol
Therefore number of moles in 1 L - 0.138 mol / 0.05 L x 1L = 2.76 mol
Therefore molarity of NH₃ - 2.76 M
The net cell reaction for the iron-silver voltaic cell would be:
<span>3Ag+ + Fe --------> 3Ag + Fe3+
</span>
wherein it comes from the reaction of the cathode and the anode:
<span>Ag+ + e- -------> Ag, for the cathode and;
</span>
<span>Fe -------> Fe3+ + 3e-, for the anode
</span>
When both equations would be multiplied, the it would now yield the balanced net reaction as stated above.