Answer:
Incomplete question
Check attachment for the given diagram
Explanation:
Given that,
Initial Velocity of drum
u=3m/s
Distance travelled before coming to rest is 6m
Since it comes to rest, then, the final velocity is 0m/s
v=3m/s
Using equation of motion to calculate the linear acceleration or tangential acceleration
v²=u²+2as
0²=3²+2×a×6
0=9+12a
12a=-9
Then, a=-9/12
a=-0.75m/s²
The negative sign shows that the cylinder is decelerating.
Then, a=0.75m/s²
So, using the relationship between linear acceleration and angular acceleration.
a=αr
Where
a is linear acceleration
α is angular acceleration
And r is radius
α=a/r
From the diagram r=250mm=0.25m
Then,
α=0.75/0.25
α =3rad/sec²
The angular acceleration is =3rad/s²
b. Time take to come to rest
Using equation of motion
v=u+at
0=3-0.75t
0.75t=3
Then, t=3/0.75
t=4 secs
The time take to come to rest is 4s
The speed of light is constant in ALL frames of reference. That is 2.9 x10^8 m/s (290,000,000 m/s). It is independent of the motion of the light source.
Since we are given the density and volume, then perhaps we can determine the amount in terms of the mass. All we have to do is find the volume in terms of cm³ so that it will cancel out with the cm³ in the density. The conversion is 1 ft = 30.48 cm. The solution is as follows:
V = (14 ft)(15 ft)(8 ft)(30.48 cm/1 ft)³ = 0.0593 cm³
The mass is equal to:
Mass = (0.00118g/cm³)(0.0593 cm³)
Mass = 7 grams of HCN
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
Answer:
3.1×10⁻¹¹ N
Explanation:
Use Coulomb's law:
F = k q₁ q₂ / r²
F = (9×10⁹) (6.0×10⁻¹⁰) (2.3×10⁻¹⁵) / (0.02 m)²
F = 3.1×10⁻¹¹