Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
A gas does not have a specific shape or volume (so we reject option A), instead it adjusts itself to the container (which is further influenced by other forces such as gravity and temperature) and it with time, willl fill the whole container evenly, so the correct answer is:
(2) It takes the shape and the volume of any container in which it is confined