Answer:
Not sure what the answer is
Explanation:
I did this a while ago and dont remember sorry
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer : The correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
Explanation :
According to the molecular orbital theory, the general molecular orbital configuration will be,
![(\sigma_{1s}),(\sigma_{1s}^*),(\sigma_{2s}),(\sigma_{2s}^*),(\sigma_{2p_z}),[(\pi_{2p_x})=(\pi_{2p_y})],[(\pi_{2p_x}^*)=(\pi_{2p_y}^*)],(\sigma_{2p_z}^*)](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29)
As there are 14 electrons present in the given configuration.
The molecular orbital configuration of molecule will be,
![(\sigma_{1s})^2,(\sigma_{1s}^*)^2,(\sigma_{2s})^2,(\sigma_{2s}^*)^2,(\sigma_{2p_z})^2,[(\pi_{2p_x})^1=(\pi_{2p_y})^1],[(\pi_{2p_x}^*)^0=(\pi_{2p_y}^*)^0],(\sigma_{2p_z}^*)^0](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%5E2%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%5E1%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5E1%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%5E0%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5E0%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29%5E0)
The number of unpaired electron in the given configuration is, 2. So, this is paramagnetic. That means, more the number of unpaired electrons, more paramagnetic.
Hence, the correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
The limiting reactant can be determined by calculating the
moles supplied / moles stoich ratio and the lowest is the limiting reactant.
Fe(CO)5 ratio = [6 g / 195.9 g/mol] / 1
Fe(CO)5 ratio = 0.0306
PF3 ratio = [4 g / 87.97 g/mol] / 2
PF3 ratio = 0.0227
H2 ratio = [4 g / 2 g/mol] / 1
H2 ratio = 2
<span>We can see that PF3 has the lowest ratio, so it is the
limiting reactant.</span>