The spoon to transfer 40 J of energy to your hand is descibed as follows
<u>Explanation:</u>
Given area of cross section of copper spoon is A = 20mm into 1.5 mm
temperature difference is DT = (100 minus 35) = 65 0C
length of the spoon is l = 18 cm,
amount of heat should be transfer Q = 40 J
coefficient of thermal conductivity of copper k = 400 W by mk
we know that the thermal conductivity is Q by t = k into A into DT by l
t = Q into l by k into A into DT
t = (40 into 0.18) by 
t = 9.23 s
Answer:
The statement that best describes nuclear fusion is;
Nuclei combine to form a heavier nucleus, releasing energy
Explanation:
In nuclear fusion, we have the reaction of the nuclei of two or more atoms coming together (combining) to form heavier elements and subatomic particles such as protons and neutrons accompanied by the release or absorption in energy depending on the difference between the mass of the reactants and the products
Some nuclear fusion reaction require an input of energy and such reactions are therefore not spontaneous
The best option is nuclei (two or more nuclei) combine to form a heavier nucleus, releasing energy.
Answer:
Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N
Explanation:
As we know

where
signifies the weight of the two chair in a hydraulic-lift system
And
signifies the area of the two respective chairs in a hydraulic-lift system
Given -
N
Square centimeter
Square centimeter
Substituting the given values in above equation, we get -

Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N
Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5
