Answer:
The volume of mercury-contaminated water that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Explanation:
Hi there!
First, let´s convert 0.100 g to mg:
0.100 g · (1000 mg/1 g) = 100 mg
The contaminated water has 0.004 mg per liter, then, we have to find the volume of water that contains 100 mg of mercury:
100 mg · (1 l / 0.004 mg) = 2.50 × 10⁴ l
Then, the volume of mercury-contaminated water ( at a concentration of 0.004 mg/l) that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Have a nice day!
Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl
Answer:
The disadvantages of each of the given model of electron configuration have been mentioned below:
1). Dot Structures - They take up excess space as they do not display the electron distribution in orbitals.
2). Arrow and line diagrams make the counting of electrons and take up too much space.
3). Written Configurations do not display the electron distribution in orbitals and help in lose counting of electrons easily.
21.28s
Explanation:
This is a rate problem.
Number of parts produced = 225
Time taken to produce= 8hours
Rate of production is the amount of parts produced in a duration of time.
Now convert 8 hours to minute;
60 minutes = 1hr
8 hours = 60 x 8 = 480minutes
Now:
Rate of production =
= 0.47parts/minute
Now, to produce 10 parts;
It takes;
0.47 parts to be produced in 1 minute
10 parts would be produced in
= 21.28s
learn more;
Rate brainly.com/question/1634276
#learnwithBrainly
Answer: The substance is in the gas phase only in region 5
The substance is in both the liquid and the solid phase in region 2
The substance is in only the liquid phase in region 3
The melting point is the temperature at region 2
The boiling point is the temperature at region 4
Explanation: