Answer:
Explanation:
70% (vol/vol) means
cotnaimns 70 %(vol/vol) 70 ml of isoprapnol is there in 100 ml of Rubbing sold alcohol.
if it is 200 ml then obvouly it has the 70*2 =140 ml of isoproanol required.
Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
Answer: the empirical formula is C3H4O3
Explanation:Please see attachment for explanation
Answer:
Chemists make observations on the macroscopic a scale that lead to conclusions about microscopic features
Explanation:
Many important chemical observations are made on the macroscopic scale. This is because, many of the scientific equipments available are not presently able to provide direct evidence about microscopic processes. Evidences obtained from macroscopic observations could serve as important insights into the nature of certain microscopic processes.
This is evident in the study of the structure of the atom. Most of the evidences that led to the deduction of the atomic structure were obtained from macroscopic evidence but ultimately provided important information about the microscopic structure of the atom.