Answer:

Explanation:
Given the amount of heat absorbed and the amount of substance in moles, we may calculate the heat of vaporization. Heat of vaporization is defined as the amount of heat per 1 mole of substance required to evaporate that specific substance.
Based on the value of heat of vaporization, we will identify the substance. Firstly, let's calculate the heat of vaporization:

Secondly, let's use any table for heat of vaporization values for substances. We identify that the heat of vaporization of
is 18.7 kJ/mol
Answer:
The maximum mass of water produced is 
Explanation:
From the question we are told that
The mass of sucrose is 
The chemical formula for sucrose is 
The chemical equation for the dissociation of sucrose is

The number of moles of sucrose can be evaluated as

Where Z is the molar mass of sucrose which has a constant value of

So


From the chemical equation one mole of sucrose produces 11 moles of water so 0.585 moles of sucrose will produce x moles of water
Therefore


Now the mass of water produced is mathematically represented as

Where
is the molar mass of water with a constant values of 
So


What you need to do is find 1/8 of 50
you can just divide 50 by 8 to get 6.25
so now you have to find how many days it will take till there are 6.25 grams of iodine left
every 8.1 days its mass is split in half
so start splitting it in half and every time you do, you add 8.1 days
50/2 =25 8.1
25/2 =12.5 + 8.1
12.5/2= 6.25 +8.1
now you have reached 1/8 of the original amount of Iodine-131
so to find how long it took just add 8.1+8.1+8.1
(this is the same as 8.1x3)
which equals 24.3
it will take 24.3 days for Iodine 131 to decay to 1/8 of its original mass.
(good luck on the regent if thats what your studying for :)
<h2>
Answer:</h2><h2>
The percentage of the family’s total annual electricity that is used to run the two air conditioners for the three summer months = 19.4 %</h2>
Explanation:
Average electricity consumed per month = 900 kWh
The family cools their house for three months during the summer with two window-unit air conditioners
The power consumed by one window-unit air conditioners = 350 kWh
The power consumed by two window-unit air conditioners = 350(2) = 700 kWh
Power consumed for two air conditioners for the three summer months = 700 (3) = 2100 kWh
Total power consumed for 1 year = 900 (12) = 10800kWh
The percentage of the family’s total annual electricity that is used to run the two air conditioners for the three summer months =
= 19.4 %
The theory of biological evolution known as Darwin's theory of evolution or Darwinism given by Charles Darwin an English naturalist. According to the theory, all the species of organisms develop and originate via the natural selection of minor, inherited changes, which enhances the tendency of an individual to survive, compete, and develop the tendency to give rise to new ones.
Thus, according to Darwin's theory of evolution in the given case of black and orange snakes, the black snakes will survive and reproduce, therefore, passing their traits to their offspring, while few orange snakes will remain in the population.