answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
2 years ago
13

The graph shows the increase of cost of strawberries per pound in dollars, y, over a period of years, x. What is the rate of inc

rease of the cost of strawberries per pound?

Mathematics
2 answers:
vfiekz [6]2 years ago
7 0

Answer:

A) $0.50

Step-by-step explanation:

wel2 years ago
6 0

Answer:

the answer is $0.50

You might be interested in
An 8-pound pack of ground beef sells for $15.04. What is the cost per pound of the ground beef
Alex17521 [72]

Answer:

$1.88

Step-by-step explanation:

$15.04/8 pounds = $1.88

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose that a person with a push mower can mow a large lawn in 5 ​hours, whereas the lawn can be mowed with a riding lawn mower
Reil [10]
------------------------------------------------------------------
Push Mower
------------------------------------------------------------------
It takes 5 hours to complete the job
1 hour = 1/5 of the job

------------------------------------------------------------------
Riding Lawn Mower
------------------------------------------------------------------
It takes 3 hours to complete the job
1 hour = 1/3 of the job

------------------------------------------------------------------
Push Mower + Riding Lawn Mower
------------------------------------------------------------------
1 hour = 1/5 + 1/3 
1 hour = 3/15 + 5/15 
1 hour = 8/15 of the job.

------------------------------------------------------------------
Calculate time needed to complete
------------------------------------------------------------------
8/15 of the job takes 1 hour
8/15 of the job = 1 hour 

------------------------------------------------------------------
Divide by 8/15 on both side
------------------------------------------------------------------
8/15 ÷ 8/15 of the job = 1 ÷ 8/15 hour
Whole of the job = 1 x 15/8 hours
Whole of the job = 15/8 hours
Whole of the job = 1 7/8 hours

------------------------------------------------------------------
Answer: 1 7/8 hours
------------------------------------------------------------------

6 0
2 years ago
A liquid dietary product implies in its advertising that use of the product for one month results in an average weight loss of a
BigorU [14]

Answer:

Following are the responses to the given question:

Step-by-step explanation:

Please find the table in the attached file.

mean and standard deviation difference: \bar{d}=\frac{\Sigma d}{n} =\frac{-4-6-.......-4-4}{8}=-4.125 \\\\S_d=\sqrt{\frac{\Sigma (d-\bar{d})^2 }{n-1}}=\sqrt{\frac{(-4 + 4.125)^2 +.......+(-4 +4.125)^2 }{8-1}}= 1.246

For point a:

hypotheses are:

H_0 : \mu_d \geq -3\\\\H_a : \mu_d < -3\\\\

degree of freedom:

df=n-1=8-1=7

 From t table, at\alpha = 0.05, reject null hypothesis if t.

test statistic:  

t=\frac{\bar{d}-\mu_d }{\frac{s_d}{\sqrt{d}}}=\frac{ -4.125- (-3)}{\frac{1.246}{ \sqrt{8}}} =-2.55

because the t=-2.553, removing the null assumption. Data promotes a food product manufacturer's assertion with a likelihood of Type 1 error of 0.05.

For point b:

From t table, at \alpha =0.01, removing the null hypothesis if t.

because t=-2.553 >-2.908, fail to removing the null hypothesis.  

The data do not help the foodstuff producer's point with the likelihood of a .01-type mistake.

For point c:

Hypotheses are:

H_0: \mu_d \geq -5\\\\H_a: \mu_d < -5

Degree of freedom:

df=n-1=8-1=7

From t table, at \alpha =0.05, removing the null hypothesis if t.

test statistic:  t=\frac{\bar{d}-\mu_d}{\frac{s_d}{\sqrt{n}}} =\frac{-4.125-(-5)}{\frac{1.246}{\sqrt{8}}}=1.986

Since t-1.986 >-1.895, The null hypothesis fails to reject. The results do not support the packaged food producer's claim with a Type 1 error probability of 0,05.

From t table, at\alpha= 0.01, reject null hypothesis ift.

Since t=1.986>-2.998 , fail to reject null hypothesis.  

Data do not support the claim of the producer of the dietary product with the probability of Type 1 error of .01.

5 0
2 years ago
For television advertising rates, what units are a. in the numerator and b. in the denominator?
Vesna [10]

Answer: a. The unit for the numerator is Dollars

b. The unit for the denominator is seconds.

5 0
2 years ago
2,
mariarad [96]

Answer:

Insurance will pay $250,000 and Ronaldo will pay $90,000

Step-by-step explanation:

50/250 means 50 is the maxi9$50,000 per person for body injury liability while 250 means $250,000 maximum for one accident for body injury liability claim.

18 children each was awarded $20,000 as a result of lawsuit

Total amount of lawsuit=18×$20000= $360000

Ronald has 50/250 BI

Total amount insurance will pay =250,000

Ronald will have to pay= $(360,000-250000)=$90,000

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the image of (−3,4) after the transformation ry=x?
    13·1 answer
  • A spinner is divided into 8 equal sections. lara spins the spinner 120 times. it lands on purple 30 times. how many more times d
    5·1 answer
  • A toy store owner purchased 70 puppets for $1006. She sold them for $1412. How much profit did she make per puppet?
    15·1 answer
  • Miguel buys a large bottle and a small bottle of juice. The amount of juice that the manufacturer puts in the large bottle is a
    8·1 answer
  • A boat on the ocean is 2 mi from the nearest point on a straight? shoreline; that point is 15 mi from a restaurant on the shore.
    12·1 answer
  • Lincoln and Hunter work at a dry cleaners ironing shirts. Lincoln can iron 30 shirts per hour, and Hunter can iron 20 shirts per
    13·1 answer
  • Over the weekend Pop's Pizza Shack sold 53 pepperoni, 43 sausage, 61 cheese, 42 mushroom, 48 hamburger and 41 combination pizzas
    8·2 answers
  • In circle O, AC and BD are diameters.
    6·1 answer
  • Sonji paid $25 for two scarves, which were different prices. When she got home she could not find the receipt. She remembered th
    6·2 answers
  • A study of nutrition in developing countries collected data from the Egyptian village of Nahya. Researchers recorded the mean we
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!