Answer:
5.5moles
Explanation:
CaC2 + 2H2O —> Ca(OH)2 + C2H2
From the equation, the following were observed:
1mole of CaC2 reacted to produced 1mol of C2H2.
Therefore, 5.5moles of CaC2 will also produce 5.5moles of C2H2
C6H6 + 02 forms CO2 + H20
Complete with factors to stabilize
C6H6 + 15/2 O2 forms 6 CO2 + 3 H2O
You take away only the info you need
C6H6 15/2 O2
1 mol 15/2 or 7,5 mol
15/2 or 7,5 mol of O2 are required.
;)
On temperature 25°C (298,15K) and pressure of 1 atm each gas has same amount of substance:
n(gas) = p·V ÷ R·T = 1 atm · 20L ÷ <span>0,082 L</span>·<span>atm/K</span>·<span>mol </span>· 298,15 K
n(gas) = 0,82 mol.
1) m(He) = 0,82 mol · 4 g/mol = 3,28 g.
d(He) = 10 g + 3,28 g ÷ 20 L = 0,664 g/L.
2) m(Ne) = 0,82 mol · 20,17 g/mol = 16,53 g.
d(Ne) = 26,53 g ÷ 20 L = 1,27 g/L.
3) m(CO) = 0,82 mol ·28 g/mol = 22,96 g.
d(CO) = 32,96 g ÷ 20L = 1,648 g/L.
4) m(NO) = 0,82 mol ·30 g/mol = 24,6 g.
d(NO) = 34,6 g ÷ 20 L = 1,73 g/L.