10 molecules of water are needed.
Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho
Answer:
The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.
Explanation:
In all cases involving gas mixtures, the total gas pressure is related to the partial pressures, that is, the pressures of the individual gaseous components of the mixture. Put simply, the partial pressure of a gas is the pressure it exerts on a mixture of gases.
Dalton's law states that the total pressure of a mixture of gases is equal to the sum of the pressures that each gas would exert if it were alone. Then:
PT= P1 + P2 + P3 + P4…+ Pn
where n is the amount of gases present in the mixture.
In this case:
PT=PN₂ + PAr + PHe + PNe
where:
- PT= 987 torr
- PN₂= 44 torr
- PAr= 486 torr
- PHe= 218 torr
- PNe= ?
Replacing:
987 torr= 44 torr + 486 torr + 218 torr + PNe
Solving:
987 torr= 748 torr + PNe
PNe= 987 torr - 748 torr
PNe= 239 torr
<u><em>The partial pressure of neon in the vessel was 239 torr.</em></u>