Answer:
The angle of depression from Platform A to Platform B is 
Step-by-step explanation:
Refer the attached figure
The horizontal distance between the platforms is 500 feet i.e. BC = 500
The length of the zip-line is 685 feet i.e. AB = 685
We are supposed to find the angle of depression from Platform A to Platform B
Hypotenuse = 685
Base = 500

Hence the angle of depression from Platform A to Platform B is 
Answer:
There is 8% (P=0.08) that Frances concludes that the new equipment increases the average daily jewelry production when in fact the new equipment has no effect.
Step-by-step explanation:
We have one-sample z-test with a significance level of 0.08 and a power ot the test of 0.85.
In this test, the null hypothesis will state that the new equipment has the same productivity of the older equipment. The alternative hypothesis is that there is a significative improvement from the use of new equipment.
The probability that Frances concludes that the new equipment increases the average daily jewelry production when in fact the new equipment has no effect is equal to the probability of making a Type I error (rejecting a true null hypothesis).
The probability of making a Type I error is defined by the level of significance, and in this test this value is α=0.08.
Then, there is 8% that Frances concludes that the new equipment increases the average daily jewelry production when in fact the new equipment has no effect.
<em><u>Two</u></em> of the four statements that Ana wrote are <em><u>correct</u></em>. Number 1, "AB is a diameter" is incorrect, and so is number 3, "SQ = 12 cm". AB is not a diameter because it is instead a chord. "ST , SP and SQ are radii" is correct because they are straight lines from the center of the circle to the circumference of the circle, which is the exact definition of radius. The third statemet is incorrect because since ST is a radius and it equals 6, that means all radii are equal to 6. SQ is a radius of circle S, so it should also equal 6, not 12. The last statement is correct because PQ is a diameter of circle S. By rule, the diameter is always equal to double of the radius. The radius is 6, so 6 x 2= 12.
The equation to find the volume of a cylinder is V = pi•r^2•h.
The radius is half of the diameter. Since Mr. James' beakers have a diameter of 4, their radius would be 2. 2 squared is 4.
Their height is 9 inches.
V = 3.14•4•9
V = 3.14•36
V = 113.04
The answer is C, or 113.04 cubic inches.