The frequency of the radio station is

For radio waves (which are electromagnetic waves), the relationship between frequency f and wavelength

is

where c is the speed of light. Substituting the frequency of the radio station, we find the wavelength:
Answer:

Explanation:
given,
magnetic field strength = 1.40 ✕ 10⁻³ T
frequency of oscillation = 60 Hz
diameter of RBC = 7.5 μm
EMF = ?





maximum emf that can generate around the perimeter of the cell 
<span>As it is descended from a vertical height h,
The lost Potential Energy = Mgh
The gained Kenetic Energy = (1/2)Mv^2; The rotational KE = (1/2)Jw^2
The angular speed w = speed/ Radius = v/R
So Rotational KE = (1/2)Jw^2 = (1/2)J(v/R)^2; J is moment of inertia
Now Mgh = (1/2)Mv^2 + (1/2)J(v/R)^2 => 2gh/v^2 = 1 + (J/MR^2)
As v = (5gh/4)^1/2, (J/MR^2) = 2gh/v^2 - 1 => (J/MR^2) = (8gh/5gh) - 1
so (J/MR^2) = 3/5 and therefore J = (3/5)MR^2.</span>
Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
Answer: C. The case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.
Explanation:
First and foremost, it should be noted that the mechanical energy is the addition of the potential and the kinetic energy.
From the information given, it should be known that when the block is projected with the same speed v up an incline where is slides to a stop due to friction, the box will lose its kinetic energy but there'll be na increase in the potential energy as a result of the veritcal height. This then brings about an increase in the mechanical energy.
Therefore, the total mechanical energy of the block will decrease the least when the case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.