Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
Answer : The correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
Explanation :
According to the molecular orbital theory, the general molecular orbital configuration will be,
![(\sigma_{1s}),(\sigma_{1s}^*),(\sigma_{2s}),(\sigma_{2s}^*),(\sigma_{2p_z}),[(\pi_{2p_x})=(\pi_{2p_y})],[(\pi_{2p_x}^*)=(\pi_{2p_y}^*)],(\sigma_{2p_z}^*)](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29)
As there are 14 electrons present in the given configuration.
The molecular orbital configuration of molecule will be,
![(\sigma_{1s})^2,(\sigma_{1s}^*)^2,(\sigma_{2s})^2,(\sigma_{2s}^*)^2,(\sigma_{2p_z})^2,[(\pi_{2p_x})^1=(\pi_{2p_y})^1],[(\pi_{2p_x}^*)^0=(\pi_{2p_y}^*)^0],(\sigma_{2p_z}^*)^0](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%5E2%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%5E1%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5E1%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%5E0%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5E0%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29%5E0)
The number of unpaired electron in the given configuration is, 2. So, this is paramagnetic. That means, more the number of unpaired electrons, more paramagnetic.
Hence, the correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
Answer : The question is to write the elements alphabetically and seperating them with commas.
So in this case for your question of Fireworks , K

,
The answer will be
K, N, O.
You have to just differentiate the elements and write them according to the alphabetical order.
Answer:
ΔH = - 44.0kJ
Explanation:
H2O(l)→H2O(g), ΔH =44.0kJ
In the reaction above, liquid water changes to gaseous water. This occurs through a process known as boiling. This process requires heat, hence the ΔH is positive.
If he reaction is reversed, we have;
H2O(g)→H2O(l)
In this reaction, gaseous water changes to liquid water. This process is known as condensation. The water vapor loses heat in this reaction. Hence ΔH would be negative but still have the same value.