Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
The result 0.14 as percentage is 14%
Margin error is 38% ⁺/₋ 14%
Answer: if you simplify the equation, your answer should be 16
Step-by-step explanation: Simplify 2+22+22+2 to 444.
8÷2×48\div 2\times 48÷2×4
2
Simplify 8÷28\div 28÷2 to 444.
4×44\times 44×4
3
Simplify.
16
Answer:
91
Step-by-step explanation:
40/.44
Answer:
I think it is maybe 19% but Idk.
Because 14 would seem to low without work and the other are pretty high so im just guessing.