Answer:
Temperature at which molybdenum becomes superconducting is-272.25°C
Explanation:
Conductor are those hard substances which allows path of electric current through them. And super conductors are those hard substances which have resistance against the flow of electric current through them.
As given, molybdenum becomes superconducting at temperatures below 0.90 K.
Temperature in Kelvins can be converted in °C by relation:
T(°C)=273.15-T(K)
Molybdenum becomes superconducting in degrees Celsius.
T(°C)=273.15-0.90= -272.25 °C
Temperature at which molybdenum becomes superconducting is -272.25 °C
Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
Answer:
sure
Explanation:
The substance formed after heating the mixture of that of Rahul is caleed a compound. Whereas, Manav's mixture still remains in its current stae that is a heterogeneous mixture.
The compound formed is in black in color whereas the mixture is a mix of brownish-red and yellow.
The compound is a homogeneous mixture whereas the mixture is a heterogenous mixture because of its uneven distribution.
Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu
The correct reaction equation is:

Answer:
b) 1 mole of water is produced for every mole of carbon dioxide produced.
Explanation: <u>CONVERT EVERYTHING TO MOLES OR VOLUME, THEN COMPARE IT WITH THE COMPOUND'S STOICHIOMETRY IN CHEMICAL EQUATION.</u>
a) <u>22.4 L of
gas</u> is produced only when <u>
L of
</u> is reacted with 22.4 L of
. So it is wrong.
b) Since in the chemical equation the stoichiometric coefficient of
and
are same so the number of moles or volume of each of them will be same whatever the amount of reactants taken. <u>Therefore it is correct option.</u>
c)
molecules is equal 1 mole of
if produced then 3 moles of
is required, which is not given in the option. So it is wrong.
d) 54 g of water or 3 moles of
(<em>Molecular Weight of water is 18 g</em>) is produced when 3 moles of
is used but in this option only one mole of
is given. So it is wrong.