Answer:

Explanation:
From the Question we are told that
Mass of A and B is 60kg
Speed of A=2m/s
Speed of B=1m/s
Mass of bag =5kg
Generally the momentum of the astronaut A and bag is mathematically given as


Generally to avoid collision the speed of astronaut be should be less than or equal to that of astronaut A with the bag
Therefore for minimum requirement speed of astronaut A should be given by astronaut B's speed which is equal to 1
Therefore


Answer: 5.76 rads/s
Explanation:
The initial rotation is 55 rpm
1 rev = 2π radians
55 revs = 55 × 2π/1 = 345.58 radians/min
345.58 rads/min = 345.58rads/60s = 5.76 rads/s
Answer:
There would be a pressure drop in the direction of the higher opening. This will force air to move in from the lower opening and force it to leave through the higher opening. This will create a convectional movement of air, cooling and ventilating the tunnel.
Explanation:
This is in accordance with bernoulli's law of fluid flow which states that the pressure exerted by a moving fluid is lesser than it would exert if it were at rest.
Answer:

Explanation:
Given the absence of non-conservative force, the motion of the coin is modelled after the Principle of Energy Conservation solely.



The moment of inertia of the coin is:

After some algebraic handling, an expression for the maximum vertical height is derived:



