Answer:

Step-by-step explanation:

حن بحاجة إلى إيجاد
دع


![[\because \log_ab^x=x\log_ab]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cbecause%20%5Clog_ab%5Ex%3Dx%5Clog_ab%5D)



Answer:
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Step-by-step explanation:
We are in posessions of the sample's standard deviation. So we use the student's t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 20 - 1 = 19
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 19 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
). So we have T = 2.0930
The margin of error is:
M = T*s = 2.0930*0.16 = 0.3349.
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 2.92 - 0.3349 = 2.5851
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 2.92 + 0.3349 = 3.2549
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Idk because you did not say yes you did how many sides there were
From my research, the image attached supports the problem. Since only the outer curve is to be solved for, the formula for arcs can be used.
s = theta*radius
where s = arc length = outer curve
theta = 70 (pi/180)
radius = 70
s = 70 * (70*pi/180)
s = 85.52 feet
Therefore, the outer curve is 85.52 feet long
Answer: H0: p1 ≤ p2, Ha: p1 > p2
Step-by-step explanation:
According to the information obtained, we can say that the hypothesis that determines that the percentages of support votes are different between the two incumbent candidates is as follows
H0: p1 ≤ p2, Ha: p1> p2
where the null hypothesis represents the difference between proportions