Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
Answer:
This is because below 4°c, water unlike other materials becomes less dense when it's temperature is further lowered.
Explanation:
Due to the unusual nature of water; at about 4°c, the behavior of the density of water in relation to its temperature reverses. This means that water becomes less dense as it becomes colder below 4°c. The colder parts therefore floats to the top of the water body while the warmer part sinks allowing the top to freeze and the remaining body below to remain in its liquid state.
The freezing of the top of the lake alone protects the remaining depth of water from freezing by acting as an insulator and preventing further heat loss from the water to the ambient space. If this had not been the case, and water froze all through, marine lives will freeze to death and it will be more difficult to melt the ice come the next summer.
This behavior is due to the hydrogen bonding of the water molecules.
Complete Question:
Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth’s mass M, for the day to become 25.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assume that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout.
Answer:
m = 0.001 M
For the whole process check the following page: https://www.slader.com/discussion/question/suppose-that-an-asteroid-traveling-straight-toward-the-center-of-the-earth-were-to-collide-with-our/
Time taken by the water balloon to reach the bottom will be given as

here we know that


now by the above formula



now in the same time interval we can say the distance moved by it will be


so it will fall at a distance 15.7 m from its initial position
First, we write the SI prefixed. The SI unit for distance is meters.
Kilo = 10³
Mega = 10⁶
Giga = 10⁹
Terra = 10¹²
Because our value has ten to the power of 11, we will use the closest and lowest power prefix, which is giga.
1.5 x 10¹¹ / 10⁹
= 1.5 x 10² Gm or 150 Gm
Writing in kilometers, we simply repeat the procedure except we divide by 10³ this time.
1.5 x 10¹¹ / 10³
= 1.5 x 10⁸ km