Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
Answer:
293.7 degrees
Explanation:
A = - 8 sin (37) i + 8 cos (37) j
A + B = -12 j
B = a i+ b j , where and a and b are constants to be found
A + B = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
- 12 j = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
Comparing coefficients of i and j:
a = 8 sin (37) = 4.81452 m
b = -12 - 8cos(37) = -18.38908
Hence,
B = 4.81452 i - 18.38908 j ..... 4 th quadrant
Hence,
cos ( Q ) = 4.81452 / 12
Q = 66.346 degrees
360 - Q = 293.65 degrees from + x-axis in CCW direction
<span><u>Answer
</u>
The mass of 220 lb football has less than 288 lb football. So, it will be easier to move it since it will require less force. The heavy football will have a bigger momentum. Since 288 lb has more weight than 220 lb, it will have bigger inertia making it difficult for the players to stop it.
This makes it easier to tackle 220 lb football than 288 lb football.
</span>
Solution: The correct order is: C, A, B
The statement of the problem:
How can we prove Earth is round and calculate its circumference?
Hypotheis:
If the sun casts shadows at different angles at the same time of day in different places, we can determine how much Earth curves.
If the Earth was flat, the angle measured at different places at the same time of the day would be same.
Observation:
In Syene, the sun's rays are vertical at noon. At the same time in Alexandria, the rays are 7.2 degrees from the vertical.
Answer:
<h2>
187,500N/m</h2>
Explanation:
From the question, the kinectic energy of the train will be equal to the energy stored in the spring.
Kinetic energy = 1/2 mv² and energy stored in a spring E = 1/2 ke².
Equating both we will have;
1/2 mv² = 1/2ke²
mv² = ke²
m is the mass of the train
v is the velocity of then train
k is the spring constant
e is the extension caused by the spring.
Given m = 30000kg, v = 4 m/s, e = 4 - 2.4 = 1.6m
Substituting this values into the formula will give;
30000*4² = k*1.6²

The value of the spring constant is 187,500N/m