Answer:
6.18 m/s
Explanation:
Roller skate collision
The final direction of the system (me=M + person=P) velocity vector is at an angle; Ф, to the direction running south to north. Apply the component form of the impulse-momentum equation, firstly;
x-axis component form (+x east);
+
+
=
+
Ф
60 ·8 + 0 = (60 + 80)
Ф
480 = 140
Ф................. (I)
y-axis component form (+y north);
+
+
=
+ 
Ф
0 + 80.9 = (60 + 80)
Ф
720=
140
Ф
140Vf=
Ф......................................(2)
Substituting (2) into (1) to give the angle;
480 = 720tan Ф
Ф = arctan(0.67) =33.69°.......................(3)
Evaluating (1) with (3) gives the velocity magnitude
480 = 140Vfsin 33.69°
Vf=6.18 m/s
note 1:
This angle corresponds to a direction; 90° - 33.69° = 56.31° north of east.
Fortunately, 'force' is a vector. So if you know the strength and direction
of each force, you can easily addum up and find the 'resultant' (net) force.
When we talk in vectors, one newton forward is the negative of
one newton backward. Hold that thought, while I slog through
the complete solution of the problem.
(100 N forward) plus (50 N backward)
= (100 N forward) minus (50 N forward)
= 50 N forward .
That's it.
Is there any part of the solution that's not clear ?
Answer:
you must throw 3 snowballs
Explanation:
We can solve this exercise using the concepts of conservation of the moment, let's define the system as formed by the refrigerator and all the snowballs. Let's write the moment
Initial. Before bumping that refrigerator
p₀ = n m v₀
Where n is the snowball number
Final. When the refrigerator moves
pf = (n m + M) v
The moment is preserved because the forces during the crash are internal
n m v₀ = (n m + M) v
n m (v₀ - v) = M v
n = M/m v/(vo-v)
Let's look for the initial velocity of the balls, suppose the person throws them with the maximum force if it slides in the snow (F = 100N), let's use the second law and Newton
F = m a
a = F / m
The distance the ball travels from zero speed to maximum speed is the extension of the arm (x = 1 m), let's look kinematically for the speed of the balls when leaving the arm
v₁² = v₀² + 2 a x
v₁² = 0+ 2 (100/1) 1
v₁ = 14.14 m / s
This is the initial speed for the crash
v₀ = v = 14.14 m / s
Let's calculate
n = M/m v/ (v₀-v)
n = 10/1 3 / (14.14 -3)
n = 2.7 balls
you must throw 3 snowballs
Answer:
0.00325 moles/liter/second
Explanation:
The tangent line has a slope of (y2 -y1)/(x2 -x1) = (0.35-0.48)/(40-0) = -0.00325.
The rate of the reaction is about 0.00325 moles/liter/second.
_____
This is the rate of decrease of the concentration of A.
Answer:
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
Explanation:
In this exercise we must use the relation of the index of refraction with the speed of light in a vacuum and a material medium
n = c / v
where c is the speed of light in the vacuum, v the speed of light in the material medium and n the ratio of rafraccio
in this case they give us that the medium matter water them that has a refractive index of
n = 1,333
we clear
v = c / n
let's calculate
v = 3 10⁸ / 1,333
v = 2.25 10⁸ m / s
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s