Answer:
The net torque is 0.0372 N m.
Explanation:
A rotational body with constant angular acceleration satisfies the kinematic equation:
(1)
with ω the final angular velocity, ωo the initial angular velocity, α the constant angular acceleration and Δθ the angular displacement (the revolutions the sphere does). To find the angular acceleration we solve (1) for α:

Because the sphere stops the final angular velocity is zero, it's important all quantities in the SI so 2.40 rev/s = 15.1 rad/s and 18.2 rev = 114.3 rad, then:

The negative sign indicates the sphere is slowing down as we expected.
Now with the angular acceleration we can use Newton's second law:
(2)
with ∑τ the net torque and I the moment of inertia of the sphere, for a sphere that rotates about an axle through its center its moment of inertia is:
With M the mass of the sphere an R its radius, then:

Then (2) is:

Explanation:
The structural diversity of carbon-based molecules is determined by following properties:
1. the ability of those bonds to rotate freely,
2.the ability of carbon to form four covalent bonds,
3.the orientation of those bonds in the form of a tetrahedron.
It takes more energy to remove the second electron from a lithium atom than it does to remove the fourth electron from a carbon atom because its inner core e, not valence e. C's 4th removed e is still a valence e. And also <span>because more nuclear charge acting on the second electron, it is more close to the nucleus, thus the the protons attract it more than the 4th electron.</span>
Answer:
<h2>
187,500N/m</h2>
Explanation:
From the question, the kinectic energy of the train will be equal to the energy stored in the spring.
Kinetic energy = 1/2 mv² and energy stored in a spring E = 1/2 ke².
Equating both we will have;
1/2 mv² = 1/2ke²
mv² = ke²
m is the mass of the train
v is the velocity of then train
k is the spring constant
e is the extension caused by the spring.
Given m = 30000kg, v = 4 m/s, e = 4 - 2.4 = 1.6m
Substituting this values into the formula will give;
30000*4² = k*1.6²

The value of the spring constant is 187,500N/m