Answer:
0.04 Wb
Explanation:
The flux through the coil at a generic time t is given by

where
B = 454 mT = 0.454 T is the magnetic field intensity
A is the area of the coil
is the angle between the direction of the field B and the normal to the surface of the coil
The side length of the coil is
L = 83.0 cm = 0.83 m
so its area is

At the initial instant, the angle is

so the magnetic flux through the coil is

At the final instant, the angle is

so the magnetic flux through the coil is

So, the change in magnetic flux is
