Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the pressure exerted on the sphere, which is given by:

where
is the atmospheric pressure
is the water density
is the gravitational acceleration
is the depth
Substituting,

The radius of the sphere is r = d/2= 1.1 m/2= 0.55 m
So the total area of the sphere is

And so, the inward force exerted on it is

Answer:
v = 66.4 m/s
Explanation:
As we know that plane is moving initially at speed of

now we have




now in Y direction we can use kinematics



since there is no acceleration in x direction so here in x direction velocity remains the same
so we will have



Answer:
The correct answer would be B. 18 to 26%.
The muscle efficiency is calculated by dividing mechanical work output by total metabolic cost.
It is estimated that human muscles have an efficiency of about 18% to 26%.
The efficiency is low because most of the energy is lost when food energy is converted into ATP (adenosine triphophate).
In addition, there is second energy loss when energy in the form of ATP is converted into the mechanical energy such as rowing, cycling et cetera.
Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.