Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
CO
Explanation:
From Graham's law, time taken to diffuse is directly proportional to the molecular mass of the gases. For two different gases.
t1/t2=√m1/m2
Since gas 1 diffuse 1.25 times as slowly as gas 2 and gas 1 is CO2 with m as 44g
1.25/1=√44/m2
Therefore m2=28g CO
Answer: The oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Explanation:
SeO3 is the chemical formula for selenium trioxide.
- The oxidation state of SeO3 = 0 (since it is stable and with no charge)
- the oxidation number of oxygen (O) IN SeO3 is -2
- the oxidation state of selenium in SeO3 = Z (let unknown value be Z)
Hence, SeO3 = 0
Z + (-2 x 3) = 0
Z + (-6) = 0
Z - 6 = 0
Z = 0 + 6
Z = +6
Thus, the oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
If these are you choices:
(1) Both the solid and the liquid are good conductors.
(2) Both the solid and the liquid are poor conductors.
(3) The solid is a good conductor, and the liquid is a poor conductor.
(4) The solid is a poor conductor, and the liquid is a good conductor.
Then the answer is number 4. This is because ionic compound conducts electricity when it is dissolved in water.