Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
1.77 x 10^-8 C
Explanation:
Let the surface charge density of each of the plate is σ.
A = 4 x 4 = 16 cm^2 = 16 x 10^-4 m^2
d = 2 mm
E = 2.5 x 10^6 N/C
ε0 = 8.85 × 10-12 C2/N ∙ m2
Electric filed between the plates (two oppositively charged)
E = σ / ε0
σ = ε0 x E
σ = 8.85 x 10^-12 x 2.5 x 10^6 = 22.125 x 10^-6 C/m^2
The surface charge density of each plate is ± σ / 2
So, the surface charge density on each = ± 22.125 x 10^-6 / 2
= ± 11.0625 x 10^-6 C/m^2
Charge on each plate = Surface charge density on each plate x area of each plate
Charge on each plate = ± 11.0625 x 10^-6 x 16 x 10^-4 = ± 1.77 x 10^-8 C
The correct answer to the question is- 
CALCULATION:
As per the question, the electric field generated by the source charge is 1236 N/C at a distance of 4 m.
Hence , electric field E = 1236 N/C.
The distance of the point R = 4m
We are asked to calculate the charge possessed by the source.
The electric field produced by a source charge of Q at a distance R is calculated as -
Electric field E = 
Here,
is called the absolute permittivity of the free space.
Hence, the charge of source is calculated as -
Q = 
= 
= 
= 
= 
Hence, the charge of source is 
By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
Answer: a. F doubled
b. F reduced by one-quarter i.e
1/4*(F)
c. 1/9*(F)
d. F increased by a factor of 4 i.e 4*F
e. F reduces 3/4*(F)
Explanation: Coulombs law states the force F of attraction/repulsion experience by two charges qA and qB is directly proportional to thier product and inversely proportional to the square of distance d between them. That is
F = k*(qA*qB)/d²
a. If qA is doubled therefore the force is doubled since they are directly proportional.
b. If qA and qB are half, that means thier new product would be qA/2)*qB/2 =qA*qB/4
Which means the product of charge is divided by 4 so the force would be divided by 4 too since they are directly proportional.
c. If d is tripped that is multiplied by 3. From the formula new d would be (3*d)²=9d² but force is inversely proportional to d² so instead of multiplying by 9 the force will be divided by 9
d. If d is cut into half that is divided by 2. The new d would be (d/2)²=d²/4. So d² is divided by 4 so the force would be multiplied by 4
e. If qA is tripled that is multiplied by 3. F would be multiplied by 3 also, if at the same time d is doubled (2*d)²= 4*d² . Force would be divided by 4 at same time. So we have,
3/4*F