We calculate for the amount of chromium metal in the reactant by,
= 350 x (mass of Cr2/mass of Cr2O3)
= 350 x (104/152)
= 239.47 grams
The amount of Cr metal in the product is only 213.2 grams. Thus, the percent yield.
percent yield = (213.2 grams/239.47) x 100%
= 89%
The SI unit of specific heat is J per gram per degree
Celsius. Thus it follows that specific heat could be calculated in this way:
Specific Heat = Energy / (mass x change in temperature)
Thus,
Specific Heat = 3.912 cal / (9.84 oz x (191.2 ˚F – 73.2 ˚F))
Specific Heat = 3.369 x 10^-3 cal/oz-˚F
It's 2, glass. Water, nitrogen, and sucrose don;t have a crystalline structure.
Answer:
Molecules are speeding up as boiling occurs.
Explanation:
We have three states of matter;solid liquid and gas. Substances are found in these different states of matter according to the degree of energy and velocity of its particles. Highly energetic particles moving at high velocities are found in the gaseous state. Less energetic particles moving at lesser velocities due to intermolecular forces are found in the liquid state while particles with the least degree of freedom are found in the solid state. Solid particles do not translate but can vibrate or rotate about a fixed position.
When a liquid boils, particles at the surface of the liquid acquire sufficient energy and escape the surface of the liquid. This is because, as energy is supplied in the form of heat during boiling, molecules acquire sufficient energy to speed up their molecular motion and escape the liquid surface as vapour.
Explanation:
The given reaction equation will be as follows.

Now, number of atoms on reactant side are as follows.
Number of atoms on product side are as follows.
Therefore, this equation is balanced since atoms on both reactant and product sides are equal.
Thus, we can conclude that there is one sulfur atom in the products.