Answer: apparent weighlessness.
Explanation:
1) Balance of forces on a person falling:
i) To answer this question we will deal with the assumption of non-drag force (abscence of air).
ii) When a person is dropped, and there is not air resistance, the only force acting on the person's body is the Earth's gravitational attraction (downward), which is the responsible for the gravitational acceleration (around 9.8 m/s²).
iii) Under that sceneraio, there is not normal force acting on the person (the normal force is the force that the floor or a chair exerts on a body to balance the gravitational force when the body is on it).
2) This is, the person does not feel a pressure upward, which is he/she does not feel the weight: freefalling is a situation of apparent weigthlessness.
3) True weightlessness is when the object is in a place where there exists not grativational acceleration: for example a point between two planes where the grativational forces are equal in magnitude but opposing in direction and so they cancel each other.
Therefore, you conclude that, assuming no air resistance, a person in this ride experiencing apparent weightlessness.
Answer:
The magnitude of the resultant acceleration is 2.2 
Explanation:
Mass (m) of the sailboat = 2000 kg
Force acting on the sailboat due to ocean tide is
= 3000N
Eastwards means takes place along the positive x direction
Then
= 3000N and
= 0
Wind Force acting on the Sailboat is
= 6000N directed towards the northwest that means at an angle 45 degree above the negative x axis
Then
= -(6000N) cos 45 degree = -4242.6 N
= (6000N) cos 45 degree = 4242.6 N
Hence , the net force acting on the sailboat in x direction is

= - 3000 N + 4242.6 N
= - 3000 N +4242.6 N
= 1242.6N
Net Force acting on the sailboat in y direction is

= 0+ 4242.6N
= 4242.6N
The magnitude of the resultant force =
Using pythagorean theorm of 1243 N and 4243 N



4420.8 N
F = ma


=2.2 
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer:
a = 6.53 m/s^2
v = 11.5689 m/s
Explanation:
Given data:
engine power is 217 hp
70 % power reached to wheel
total mass ( car + driver) is 1530 kg
from the data given
2/3 rd of weight is over the wheel
w = 2/3rd mg
maximum force

we know that F = ma


the new power is 


solving for speed v

![v = 0.7 \frac{217 [\frac{746 w}{1 hp}]}{1500 \times 6.53}](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%200.7%20%5Cfrac%7B217%20%5B%5Cfrac%7B746%20w%7D%7B1%20hp%7D%5D%7D%7B1500%20%5Ctimes%206.53%7D)
v = 11.5689 m/s