Answer:
option (C) the same
Step-by-step explanation:
In the given question , it is mentioned that the ball of mass 0.2 kilograms is thrown with the velocity of 4 m/s in the horizontal direction
and, the 0.4 kilogram green ball is thrown in the horizontal direction with the velocity of 8 m/s
Here in both the cases no component of velocity in the vertical direction is provided.
Hence, it will be a case of free fall in the vertical direction.
Now,
from Newton's equation of motion, we have
here,
s is the distance
a is the acceleration
t is the time
in the above equation, mass has no role and the value of acceleration i.e acceleration due to gravity and distance of fall in the vertical direction is same.
Hence, the time taken for both the balls will be same.
Hence,
The correct answer is option (C) the same
The scooter is 20 miles per hour and the bicycle is 8 miles per hour. Because twice the rate of the bicycle is sixteen miles then the scooter minus 16 is four as in the four miles per hour mentioned above, so its only one hour then we divide 20 and 8 both seperatly by one and those are your answers
Answer:
The number is
students
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The population mean is
The standard deviation is 
The sample size is n = 2000
percentage of the would you expect to have a score between 250 and 305 is mathematically represented as

Generally

So


From the z table the value of 
and 


The percentage is 
The number of students that will get this score is


Answer:
P(N)=0.3
Step-by-step explanation:
Given: P(M)= 0.46, P(M and N)=0.138
Using P(M) ×P(N)= P(M and N)
⇒0.46×P(N)= 0.138
⇒P(N)= 
⇒P(N)=0.3
The question posted is simply asking you to convert the measurement given above. We just need the conversion factors to obtain the correct measurements. We do as follows:
7 meters ( 39 in / 1 m ) = 273 inches tall
273 inches ( 1ft / 12 in ) = 22.75 ft tall
Hope this answers the question. Have a nice day.