Answer:
THE CURRENT REQUIRED TO PRODUCE 193000 C OF ELECTRICITY IS 35.74 A.
Explanation:
Equation:
Al3+ + 3e- -------> Al
3 F of electricity is required to produce 1 mole of Al
3 F of electricity = 27 g of Al
If 18 g of aluminium was used, the quantity of electricity to be used up will be:
27 g of AL = 3 * 96500 C
18 G of Al = x C
x C = ( 3 * 96500 * 18 / 27)
x C = 193 000 C
For 18 g of Al to be produced, 193000 C of electricity is required.
To calculate the current required to produce 193 000 C quantity of electricity, we use:
Q = I t
Quantity of electricity = Current * time
193 00 = I * 1.50 * 60 * 60 seconds
I = 193 000 / 1.50 * 60 *60
I = 193 000 / 5400
I = 35.74 A
The cuurent required to produce 193,000 C of electricity by 18 g of aluminium is 35.74 A
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is 
Explanation:
From the question we are told that
the cell voltage for AD is 
From the data give we can see that

i.e 
In the same way we can say that

=> 

Sorry, Cant really tell how to differentiate the students and trial times
99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
Answer:
The answer to your question is: 69.6 %
Explanation:
Freon -112 (C₂Cl₄F₂)
MW = (12 x 2) + (35.5 x 4) + (19 x 2)
= 24 + 142 + 38
= 204 g
204 g of C₂Cl₄F₂ ----------------- 100%
142 g ----------------- x
x = (142 x 100 ) / 204
x = 69.6 %