Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>
The magnitude of the force<span> a 1.5 x 10-3 C charge exerts on a 3.2 x 10-4 C charge located 1.5 m away is 1920 Newtons. The formula used to solve this problem is:
F = kq1q2/r^2
where:
F = Electric force, Newtons
k = Coulomb's constant, 9x10^9 Nm^2/C^2
q1 = point charge 1, C
q2 = point charge 2, C
r = distance between charges, meters
Using direct substitution, the force F is determined to be 1920 Newtons.</span>
Using the formula A squared plus B squared equals C squared, we can find the solution by substituting 5 for A and 12 for B.
By squaring 5, we get 25, and by squaring 12, we get 144. Adding these, we get 169. The square root of this is 13.
Answer: Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg
Explanation:
Given Radius = 2.0 x 106m
Period T = 7h 11m
Using the third law of kepler's equation which states that the square of the orbital period of any planet is proportional to the cube of the semi-major axis of its orbit.
This is represented by the equation
T^2 = ( 4π^2/GM) R^3
Where T is the period in seconds
T = (7h x 60m + 11m)(60 sec)
= 25860 sec
G represents the gravitational constant
= 6.6 x 10^-11 N.m^2/kg^2 and M is the mass of the planet
Making M the subject of the formula,
M = (4π^2/G)*R^3/T^2
M = (4π^2/ 6.6 x10^-11)*(2×106m)^3(25860s)^2
Therefore Mass of the planet, M= 8.53 x 10^8kg