Answer:
You will get 5.0 g of hydrogen.
Explanation:
As with any stoichiometry problem, we start with the balanced equation.
Sn
l
+
2HF
→
SnF
2
+
H
2
Moles of H
2
=
2.5
mol Sn
×
1 mol H
2
1
mol Sn
=
2.5 mol H
2
Mass of H
2
=
2.5
mol H
2
×
2.016 g H
2
1
mol H
2
=
5.0 g H
2
for HClO, pKa = 7.54
for HNO_2, pKa = 3.15
for CH3 COOH, pKa = 4.74
Explanation:
The concentration of the solution given is 0.1 M has a pH closest to 7
The mixtures are weak acids and their salts except
HNO_3 and NaNO_3 pH = pH is near to '1'
for buffers( acidic) pH = pKa + log [salt] / [acid]
therefore [salt] = [acid] = 0.1 pH = pKa + log 0.1 / 0.1 = pKa
pH = pKa
for HClO, pKa = 7.54
for HNO_2, pKa = 3.15 therefore HClO and NaclO
mixture hs a pH closest to '7'
for CH3 COOH, pKa = 4.74
Missing question:
<span>A. [PdZn(H2O)2(CO)2]Br4.
B. [Zn(H2O)2(CO)2]2[PdBr4].
C. [Pd(H2O)2][Zn(CO)2]Br4.
D. [Pd(H2O)2]2[Zn(CO)2]3Br4.
E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4].
</span>Answer is: E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4]..
In this complex diaqua means two waters (H₂O), <span>dicarbonyl means two carbonyl groups (CO), zinc(Zn) and palladium (Pd) are central atoms or metals, bromine has negative charge -1. Bromine, water and carbonyl are ligands.</span>
Answer:

Explanation:
1. Calculate the moles of Sr(NO₃)₂

2. Calculate the mass of SrNO₃)₂
