Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
x_total = (A + B) cos (wt + Ф)
we have the sum of the two waves in a phase movement
Explanation:
In this case we can see that the first boy Max when he enters the trampoline and jumps creates a harmonic movement, with a given frequency. When the second boy Jimmy enters the trampoline and begins to jump he also creates a harmonic movement. If the frequency of the two movements is the same and they are in phase we have a resonant process, where the amplitude of the movement increases significantly.
Max
x₁ = A cos (wt + Ф)
Jimmy
x₂ = B cos (wt + Ф)
total movement
x_total = (A + B) cos (wt + Ф)
Therefore we have the sum of the two waves in a phase movement
Since this is a distance/time graph, the speed at any time is the slope
of the part of the graph that's directly over that time on the x-axis.
At time t1 = 2.0 s
That's in the middle of the first segment of the graph,
that extends from zero to 3 seconds.
Its slope is 7/3 . v1 = 7/3 m/s .
At time t2 = 4.0 s
That's in the middle of the horizontal part of the graph
that runs from 3 to 6 seconds.
Its slope is zero.
v2 = zero .
At time t3 = 13 s.
That's in the middle of the part of the graph that's sloping down,
between 11 and 16 seconds.
Its slope is -3/5 . v3 = -0.6 m/s .
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
Protons, neutrons and electrons. Both protons and neutrons have a mass of 1 amu and are found in the nucleus. However, protons have a charge of +1, and neutrons are uncharged. Electrons have a mass of approximately 0 amu, orbit the the nucleus, and have a charge of -1.