1 in=2.54 cm=(2.54 cm)(1 m/100 cm)=0.0254 m
Therefore:
1 in=0.0254 m
1 in³=(0.0254 m)³=1.6387064 x 10⁻⁵ m³
Therefore:
8.06 in³=(8.06 in³)(1.6387064 x 10⁻⁵ m³ / 1 in³)≈1.321 x 10⁻⁴ m³.
Answer: 8.06 in³=1.321 x 10⁻⁴ m³
Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
<span>The answer is cleavage
Cleavage is the way minerals will break along a plane of weakness in a crystal lattice. These plane of relative weakness is formed due to various reasons like the locations of atoms in a crystal lattice so these locations form the smooth repeting surface which could be found out by studying its lattice or are sometimes visible to naked eye.</span>
If i remeber correctly when dealing with real world cordinate systems as you rotate around clockwise you move in a positive direction. but all the examples i have done said north was 0 degrees, so i may be wrong
Answer:
The mass of Neptunium is 237.054 u.
Explanation:
Given that,
Mass of Americium = 241.05682 u
Mass of alpha particle = 4.00260 u
The equation is,

Let the mass of Neptunium is m.
Since the mass remain same.
We need to calculate the mass of Neptunium
Using formula of mass
Mass of Neptunium = Mass of Americium -Mass of alpha particle
Put the value into the formula


Hence, The mass of Neptunium is 237.054 u.