75.17 mg of the radioactive substance will remain after 24 hours.
Answer:
Explanation:
Any radioactive substance will obey the exponential decay behavior. So according to this behavior, any radioactive substance will be decaying in terms of exponential form of disintegration constant and Time.
Disintegration constant is the rate of decay of radioactive elements. It can be measured using the half life time of the radioactive element .While half life time is the time taken by any radioactive element to decay half of its concentration. Like in this case, at first the scientist took 200 mg then after 17 hours, it got reduced to 100 g. So the half life time of this element is 17 hours.
Then Disintegration constant = 0.6932/Half Life time
Disintegration constant = 0.6932/17=0.041
Then as per the law of disintegration constant:

Here N is the amount of radioactive element remaining at time t and
is the initial amount of sample, x is the disintegration constant.
So here,
= 200 mg, x = 0.041 and t = 24 hrs.
N = 200 ×
=75.17 mg.
So 75.17 mg of the radioactive substance will remain after 24 hours.
Answer:
2n t = m λ₀
, R = 0.240 mm
Explanation:
The interference by regency in thin films uses two rays mainly the one reflected on the surface and the one reflected on the inside of the film.
The ray that is reflected in the upper part of the film has a phase change of 180º since the ray stops from a medium with a low refractive index to one with a higher regrading index,
-This phase change is the introduction of a λ/2 change
-The ray passing through the film has a change in wavelength due to the refractive index of the medium
λ₀ = λ / n
Therefore Taking into account this fact the destructive interference expression introduces an integer phase change, then the extra distance 2t is
2 t = (m’+ ½ + ½) λ₀ / n
2t = (m’+1) λ₀ / n
m = m’+ 1
2n t = m λ₀
With m = 0, 1, 2, ...
Where t is the thickness of the film, n the refractive index of the medium, λ the wavelength
The thickness of a hair is the thickness of the film t
2R = t
R = t / 2
R = 0480/2
R = 0.240 mm
The correct option is D.
The model developed by Ptolemy has a lot of inconsistency and during the middle age additional explanation was offered for the claims made by the model. The model was very complicated because it was based on erroneous assumptions.
Copernicus model was simpler and some of his claims were correct.<span />
Answer:
Horizontal component: 
Vertical component: 
Explanation:
To find the horizontal and vertical components of the force, we just need to multiply the magnitude of the force by the cosine and sine of the angle with the horizontal, respectively.
Therefore, for the horizontal component, we have:



For the vertical component, we have:



So the horizontal component of the tension force is 58 N and the vertical component is 33.5 N.