When resistors are connected in series, they act like
a single resistor whose resistance is their sum.
100 ohms and 400 ohms, connected in series, look like
a single resistor of 500 ohms.
Current = (voltage) / (resistance)
= (60 volts) / (500 ohms) = 0.12 A.
________________________
<span>
Current is measured by connecting a meter in series
with an energized component. In other words, a break
is made in the circuit, the meter is connected in the break,
and the current to be measured literally flows through the meter.</span>
Answer:
Force on front axle = 6392.85 N
Force on rear axle = 8616.45 N
Explanation:
As we know that the weight of the car is balanced by the normal force on the front wheel and rear wheels
Now we know that



now we know that distance between the axis is 2.70 m and centre of mass is 1.15 m behind front axle
so we can write torque balance about its center of mass


now from above equation

now we have

now the other force is given as

let the length of the beam be "L"
from the diagram
AD = length of beam = L
AC = CD = AD/2 = L/2
BC = AC - AB = (L/2) - 1.10
BD = AD - AB = L - 1.10
m = mass of beam = 20 kg
m₁ = mass of child on left end = 30 kg
m₂ = mass of child on right end = 40 kg
using equilibrium of torque about B
(m₁ g) (AB) = (mg) (BC) + (m₂ g) (BD)
30 (1.10) = (20) ((L/2) - 1.10) + (40) (L - 1.10)
L = 1.98 m
Answer : The restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Explanation :
Restoring force is defined as the force that is exerted by the spring due to its mass.
Mathematically, the restoring force can be written as :

F = - k x
where,
k is the spring constant.
x is the displacement caused due to the mass.
Negative sign shows that the force is acting in opposite direction.
So, it is clear that the restoring force is directly proportional to the displacement of the block.
Hence, the correct option is (b) " The restoring force is directly proportional to the displacement of the block ".
Answer:
a. 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b. 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c. 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d. 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²
Explanation:
Given:
a.
I = 2500 W / m² , us = 3.0 x 10 ⁸ m /s
P rad = I / us
P rad = 2500 W / m² / 3.0 x 10 ⁸ m/s
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa
b.
P rad = 8.33 x 10 ⁻⁶ Pa *[ 9.8 x 10 ⁻⁶ atm / 1 Pa ]
P rad = 8.19 x 10 ⁻¹¹ atm
c.
P rad = 2 * I / us = ( 2 * 2500 w / m²) / [ 3.0 x 10 ⁸ m /s ]
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa
P₁ = 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm
P rad = 1.67 x 10 ⁻⁵ Pa / 1.013 x 10 ⁵ Pa /atm = 1.65 x 10 ⁻¹⁰ atm
d.
P rad = I / us
ΔP / Δt = I / C² = [ 2500 w / m² ] / ( 3.0 x 10 ⁸ m/s)²
ΔP / Δt = 2.778 x 10 ⁻¹⁴ kg / m²