Answer:I want to play what game?
Explanation:
Answer:
25 -
mm
Explanation:
Given data
steel tube : outer diameter = 50-mm
power transmitted = 100 KW
frequency(f) = 34 Hz
shearing stress ≤ 60 MPa
Determine tube thickness
firstly we calculate the ; power, angular velocity and torque of the tube
power = T(torque) * w (angular velocity)
angular velocity ( w ) = 2
f = 2 *
* 34 = 213.71
Torque (T) = power / angular velocity = 100000 / 213.71 = 467.92 N.m/s
next we calculate the inner diameter using the relation
= 467.92 / (60 * 10^6) = 7.8 * 10^-6 m^3
also
c2 = (50/2) = 25 mm
=
= ![\frac{\pi }{0.050} [ ( 0.025^{4} - c^{4} _{1} ) ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5Cpi%20%7D%7B0.050%7D%20%5B%20%28%200.025%5E%7B4%7D%20-%20c%5E%7B4%7D%20_%7B1%7D%20%20%29%20%5D)
therefore; 0.025^4 -
= 0.050 /
(7.8 *10^-6)
= 39.06 * 10 ^-8 - ( 1.59*10^-2 * 7.8*10^-6)
39.06 * 10^-8 - 12.402 * 10^-8 =26.66 *10^-8
=
THE TUBE THICKNESS
= 25 -
mm
Answer:
reposition
Explanation:
if you go to your icd 10 pcs index located on page 1 then look up reduction the subterm is of a dislocation which leads you to the answer reposition
Answer:

Explanation:
Reynolds number:
Reynolds number describe the type of flow.If Reynolds number is too high then flow is called turbulent flow and Reynolds is low then flow is called laminar flow .
Reynolds number is a dimensionless number.Reynolds number given is the ratio of inertia force to the viscous force.

For plate can be given as

Where ρ is the density of fluid , v is the average velocity of fluid and μ is the dynamic viscosity of fluid.
Flow on plate is a external flow .The values of Reynolds number for different flow given as


Answer:
During film condensation on a vertical plate, heat flux at the top will be higher since the thickness of the film at the top, and thus its thermal resistance, is lower.
Explanation:
https://www.docsity.com/pt/cengel-solution-heat-and-mass-transfer-2th-ed-heat-chap10-034/4868218/
https://arc.aiaa.org/doi/pdf/10.2514/1.43136
https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1402/1402.5018.pdf