Use the geometric sequence formula to solve for rate:
an=a1r^(n-1)
6.75=4.5r^(2-1)
6.75=4.5r
6.75/4.5=r
r= 1.5
and if you want to make sure just multiply each number by 1.5 and see if it gets you the next number
4.5 4.5×1.5=6.75 (holds true)
6.75 6.75×1.5=10.125 (holds true)
10.125 10.125×1.5=15.1875 (holds true)
15.1875
1.5 is the multiplicatice rate hope that helps :)
Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft
Answer:
C) not justified, since people usually swim in the ocean during the day.