consider the right direction as positive and left direction as negative.
M = mass of the ball = 5 kg
m = mass of stone = 1.50 kg
= initial velocity of the ball before collision = 0 m/s
= initial velocity of the stone before collision = 12 m/s
= final velocity of the ball after collision = ?
= final velocity of the stone after collision = - 8.50 m/s
using conservation of momentum
M
+ m
= M
+ m
(5) (0) + (1.5) (12) = 5
+ (1.50) (- 8.50)
= 6.15 m/s
h = height gained by the ball
using conservation of energy
Potential energy gained by ball at Top = kinetic energy at the bottom
Mgh = (0.5) M
(9.8) h = (0.5) (6.15)²
h = 1.93 m
Answer:
The current is 2.0 A.
(A) is correct option.
Explanation:
Given that,
Length = 150 m
Radius = 0.15 mm
Current density
We need to calculate the current
Using formula of current density


Where, J = current density
A = area
I = current
Put the value into the formula


Hence, The current is 2.0 A.
Answer:
d). The value of y should be -32m
Vx=0.92 m/s
Explanation:
Using equation of motion uniform to y motion

So to find t that is the same time for all the motion

The value of Xf=-3.2m because the g is negative from the axis
Now in the axis 'x' to find Vx
