Answer: Elastic
Explanation: Both Objects had there momentum and kinetic energy conserved.
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
Henri becquerel and the curies found out that atoms were not indivisible and indestructible
Explanation:
The French Physicist, Henri Becquerel, created the appearance of radioactivity. He shared the Nobel Prize in Physics with Marie Curie and Pierre Curie (Marie's husband) in 1903 for their work in radiation. A radionuclide will emit transmission through the process of radioactive sense.