Answer:
2s²2p⁴
Explanation:
Oxygen is an element on the periodic table with a total of 8 electrons. It's electronic configuration is given as 2,6.
Using the orbital notation we write as 1s²2s²2p⁴
Also, the valence electrons are the electrons in the outermost shell of an atom. These electrons mostly determine the chemical properties of an atom.
Oxygen has a total of 6 electrons in its outermost shell and it is given as 2s²2p⁴
Answer:
The rms speed of the gas atoms after 3600 J of heat energy is added to the gas = 1150 m/s.
Explanation:
Mass of 3 moles of Helium = 3 moles × 4.00 g/mol = 12.00 g = 0.012 kg
The initial average kinetic energy of the helium atoms = (1/2)(m)(u²)
where u = initial rms speed of the gas = 850 m/s
Initial average kinetic energy of the gas = (1/2)(0.012)(850²) = 4335 J
Then, 3600 J is added to the gas,
New kinetic energy of the gas = 4335 + 3600 = 7935 J
New kinetic energy of Helium atoms = (1/2)(m)(v²)
where v = final rms speed of the gas = ?
7935 = (1/2)(0.012)(v²)
v² = (7935×2)/0.012
v² = 1,322,500
v = 1150 m/s
Hence, the rms speed of the gas atoms after 3600 J of heat energy is added to the gas = 1150 m/s.
Hope this Helps!!!
<span>The extracellular fluid is high in NaCl so the cell would be dehydrated further and the two solutions would equilibrate. Ultimately water would leave the cell and passes to </span>extracellular fluid and equilibrium is reached.
Answer:
The Michaelis‑Menten equation is given as
v₀ = Kcat X [E₀] X [S] / (Km + [S])
where,
Kcat is the experimental rate constant of the reaction; [s] is the substrate concentration and
Km is the Michaelis‑Menten constant.
Explanation:
See attached image for a detailed explanation
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³