Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
Answer:
Answered
Explanation:
1 and 3 are necessary
Every bit of force applied to the bumper will be transmitted to the cart EXCEPT for the force needed to accelerate the bumper. This is the net force on the bumper.
If the bumper was heavy then a significant amount of force might be needed to accelerate the bumper so the amount transmitted to the cart would be substantially reduced.
If the net force on the bumper is small then the amount transmitted to the cart is almost the entire force applied.
Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Answer:
a) One
Explanation:
In a uniform circular motion there must be a force acting to keep it in the circular track. This force can either be centripetal or a centrifugal force.
According to the Newton's first law of motion a particle continues to be in state of rest or in uniform motion until acted upon by an external force.
Here the term uniform motion need to be understood which refers to the uniform velocity of the particle in accordance to the vector laws.
If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.