<u>Answer:</u>
Specific heat of a substance is the value that describe how the added heat energy of substance has the impact on its temperature.
Unit is <em>
</em>
<em>C = Q/m. ∆T</em>
<em>C – Specific heat
</em>
<em>Q- heat energy (J)</em>
<em>M – Mass (Kg)</em>
<em>∆T- change in temperature (K) </em>
<u>Explanation:</u>
<em>Given data:</em>
<em>M= 140 g = 0.14 Kg</em>
<em>Q – 1080 Joules.</em>
<em>∆T – 98.4 – 62.2 = 36.2</em>
Substituting the given data in Equation
<em>Specific heat of Aluminium =
</em>
Answer:
190 mmHg
Explanation:
According to Dalton's law, in a mixture of ideal gases, each gas behaves independently of the other. Also, the total pressure is equal to the sum of the individual partial pressures.
The total pressure of the mixture is 470 mmHg , and the partial pressure of nitrogen is 280 mmHg. Then,
P = pO₂ + pN₂
pO₂ = P - pN₂
pO₂ = 470 mmHg - 280 mmHg
pO₂ = 190 mmHg
Answer:
false thought ia ion of neon = clarity active
Explanation:

Answer:
The essence including its particular subject is outlined in the following portion mostly on clarification.
Explanation:
- The energy throughout the campfire comes from either the wood's latent chemical energy until it has been burned to steam up and launch up across the campfire. The electricity generation for something like a campfire seems to be in the context including its potential chemical energy which is contained throughout the firewood used only to inflame the situation.
- The energy output seems to be in the different types of heat energy radiating across the campfire, laser light generated off by the blaze, and perhaps a little number of electrical waves, registered throughout the firewood cracking whilst they combust throughout the blaze.
and,
chemical energy ⇒ heat energy + light energy + sound energy
N=3.5 mol
c=3.5 mol/L
n=cv
v=n/c
v=3.5/3.5=1.0 L
A) 1.0 liter of solution