Ok so, based on the graph lets say that x = seconds and y = depth of dolphin. the interception in both points is when they are at 0 i.e when x is equals 0 and y equals 0. So At 0 seconds, the dolphin is 42 feet below the surface. So we say that x = 0, y = -42 and then the y intercepts = -42 so the point of interception is(0 (seconds),-42(depth of the dolphin)) When the clock says it's 14 seconds, the dolphin is even with the surface (0 below the surface this time). So we say that x = 14, y = 0. In this case The x intercept = 14 (14,0). But we need to calculate The slope with the formula= (y2 - y1)/(x2 - x1) = 42/14 = 3. Therefore, the formula for this line is y = 3x - 42.
45th percentile means that 45% of the data fall below that number while 55% (that is, 100-45) fall above it.
Now, arranging the number in ascending order;
$60, $85, $95, $105, $120, $145, $155, $175, $190, $215, $235, $240, $260, $285, $325
The total number of counts = 15
Then,
Index = 15*45% = 15*0.45 = 6.75
Round up,
Index = 7
The,
7th number = $155
Therefore, 45th percentile value of the data = $155